Αρχική | Επικοινωνία | English  

 

 

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

15 - 19 Μαΐου, 2006 Ιωάννινα

Δευτέρα - Τρίτη - Τετάρτη - Πέμπτη - Παρασκευή

Κατεβάστε τo σε μορφή PDF (1,16MB)

Δευτέρα 15 Μαΐου

09:00 - 09:30:   Προσέλευση - Εγγραφές
09:30 - 10:00: Έναρξη Εργασιών Εβδομάδας Καινοτομία
    Χαιρετισμός Γ.Γ.Π.Η: κ.Δ.Πανοζάχος
    Χαιρετισμοί Επισήμων & Εκπροσώπων φορέων
10:00 - 10:15: Το μέλλον των Καινοτόμων Δράσεων
    Sabine Pfisterer, DG Regio, Regional Development Fund, Cohesion Policy, Innovative Actions Greece
10:15 - 10:30: ENTI Ηπείρου
    Κατερίνα Φιλίππου - Κεραμίδα, Δ/ντής BIC Ηπείρου,Συντονιστής Προγράμματος
 
Καινοτόμες δράσεις των άλλων Ελληνικών Περιφερειών
10:30 - 10:40: Παρουσίαση του Βιβλίου:¨Περιφερειακή Αριστεία στην Ελλάδα¨, Χρήστος Μπεζιρτζόγλου
10:40 - 10:50: Δ.Μακεδονία, K-Clusters,Ιωάννης Φάλλας, Συντονιστής Προγράμματος
10:50 - 11:10: RIPE - Πελλοπόνησος, Άννα Ανδρικοπούλου, Συντονίστρια Προγράμματος
11:10 - 11:30: NAIAS-SMERNA-BIOBUS, Β.Αιγαίο, Μάριος Μπαλλής - Παύλος Δόικος, Παν/μιο Β.Αιγαίου
11:30 - 11:45: CRINNO - Κρήτη, Δρ. Κωνσταντίνος Στραταριδάκης, Συντονιστής Προγράμματος
11:45 - 12:00: INVENT - Θεσσαλία, Ιωάννης Μπακούρος, Παν/μιο Δ.Μακεδονίας
12:00 - 12:15: ARI - ACT Αττική, Κωνσταντίνος Γαγλίας, Δ/ντης BIC Αττικής
   
12:15 - 12:30: Διάλειμμα Καφέ
   
Ευρωπαϊκά Δίκτυα
12:30 - 12:45: European Business Network (EBN)
12:45 - 13:00: Innovating Regions (IRE)
13:00 - 13:15: European Regions Innovation Network (ERIK)
13:15 - 13:30: Sustainable European Regions (SER)
   
13:30 - 14:00: Ελληνικό Δίκτυο Καινοτομίας
    Άννα Ανδρικοπούλου
   
14:00 - 15:30: Γέυμα
   
18:00 - 19:00: Έκθεση τοπικών καινοτόμων Επιχ/σεων
   
B2Europe Υπογραφή Συμφωνητικού Συνεργασίας
19:00 - 19:10: Robert Sanders, EBN
19:10 - 19:20: Αργυρώ Καραχάλιου,HIRC
19:20 - 19:30: Δημήτρης Γκόλας,EUROPE DIRECT
19:30 - 19:40: Μάριος Βίλλης,Δ/ντής ΕΤΕΠΗ
19:40 - 19:50: Γιάννης Δασκαλόπουλος,EURO INFO CENTER
19:50 - 20:00: Υπογραφή Συμφωνητικού B2Europe
   
20:30: Επίσημο Δείπνο
   

Τρίτη 16 Μαΐου

09:00 - 09:30: Προσέλευση - Εγγραφές
 

2ο Φόρουμ Προσέλκυσης Ιδιωτικού Κεφαλαίου

09:30 - 10:00: "Περιφερειακές Οικονομίες & Καινοτόμα Πολιτική"
  Γιώργος Στρογγυλόπουλος, Logotech S.A.
10:00 - 10:30: "Επιχειρήσεις Νέας Οικονομίας & Προσέλκυση Ιδιωτικού Κεφαλαίου"
  Άρης Σπηλιώτης, ΘΕΡΜΗ Α.Ε.
10:30 - 11:00: "Νέες Επιχειρηματικές Δράσεις μέσω Συμπράξεων Δημοσίου - Ιδιωτικού Τομέα"
  Δέσποινα Τωμαδάκη, ΣΔΙΤ Υπ. Οικονομικών
11:00 - 11:30: "Εμπορευματικά Κέντρα : Μοχλός Ανάπτυξηςσε περιφερειακό Επίπεδο"
  Δημήτριος Τσαμπούλας, Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο
11:30 - 12:00:  
  Παναγιώτης Τζανίκος, Δήμαρχος Κηφισιάς
12:00 - 12:30: "1ο Δίκτυο Τουρισμού στην Ήπειρο"
  Γεώργιος Τάσσος, Πρόεδρος 1ου Δικτύου Τουρισμού Ηπείρου
   
13:30 - 15:00: Γεύμα
   
18:00 - 18:30: Αποτελέσματα της Δράσης Εκπαίδευση
    Δημήτριος Μακρής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
18:30 - 19:00: Τεχνολογικές Προοπτικές Διερεύνησης για την Ήπειρο
    Δέσποινα Φιλιππίδου, ΚΑΝΤΩΡ Σύμβουλοι Επιχειρήσεων Α.Ε.
19:00 - 20:00: Έκθεση Φωτογραφίας από τον Serkan Gursoy
  "Δέσμη φωτός μέσω της Καινοτομίας"
   

Τετάρτη 17 Μαΐου

Ξενάγηση Ξένων Εταίρων - Συνεργατών
   
09:30: Αναχώρηση από το Ξενοδοχείο
11:15: Αρχαία Νικόπολη - Πρέβεζα
13:00: Πάργα
14:00: Γεύμα
16:30: Πηγές Αχέροντα
17:30: Γλυκή
20:00: Επιστροφή στα Ιωάννινα
   

Πέμπτη 18 Μαΐου

09:00 - 09:30: Προσέλευση - Εγγραφές
09:30 - 10:00 Ομάδα Εργασίας ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ
    Ιωάννης Παραβάντης, Καθηγητής Τμήματος Εκπαίδευσης Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων, Παν/μιο Πειραιά
10:00 - 10:30: Ομάδα Εργασίας ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
    Δημήτριος Φωτιάδης, Καθηγητής Τμήματος Πληροφορικής, Παν/μιο Ιωαννίνων
10:30 - 11:00: Ομάδα Εργασίας ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
    John Swarbrooke, Καθηγητής Τουρισμού, Παν/μιο Sheffield Hallam,Μεγ. Βρετανία
   
11:00 - 11:15: Διάλειμμα - Καφέ
   
11:15 - 11:40: Καλές Πρακτικές στην Μεγ. Βρετανία
    Tony Hanes,Regional Technology Network LTD, RTN UK
11:40 - 12:10: Καλές Πρακτικές στην Τουρκία
    Ugur Yuksel, Δ/ντης Τεχνολογικού Πάρκου METU TECHNOPOLIS Άγκυρα, Τουρκία
12:10 - 12:30: Καλές Πρακτικές στην Κρήτη “UNISTEP”:Φυτώριο Ιδεών Φοιτητών Παν/μίων
    Βασίλης Κελεσίδης, Επ. Καθηγητής Πολυτεχνείου Κρήτης
12:30 - 12:45: Καλές Πρακτικές στην Emiglia Romagna
    Leonardo Piccinetti, Emiglia Romagna Region
12:45 - 13:00: Καλές Πρακτικές στην Valencia
    Juan Manuel Revuelta, Valencia Region
   
13:00 - 15:00: Γεύμα
   
15:30 - 16:30: Συνεδρίαση Επιτροπής Καινοτομίας (μόνο για τα Μέλη)
16:30 - 17:30: Παράλληλες Συζητήσεις
    Ομάδα Εργασίας για τον Τουρισμό: "Σήμα Υπευθυνότητας "
         Παύλος Δόικος, Παν/μιο Αιγαίου
    Ομάδα Εργασίας για τις Μεταφορές: "Μεταφορές & Τεχνολογική Καινοτομία"
         Ιωάννης Παραβάντης, Καθηγητής Τμήματος
         Εκπαίδευσης Τεχνολογίας και Ψηφιακών
     Συστημάτων,Παν/μιο Πειραιά
    Ομάδα Εργασίας για τις Τεχνολογίες Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών: ¨Ευρυζωνικές Υπηρεσίες & Δίκτυα για ΜΜΕ σε Περιφερειακό Επίπεδο¨
         Δημήτριος Φωτιάδης, Καθηγητής Τμήματος      Πληροφορικής, Παν/μιο Ιωαννίνων
Ελεύθερο Απόγευμα
   

Παρασκευή 19 Μαΐου

Συνέδριο Καινοτόμων Επιχειρηματικών Ευκαιριών στην Ήπειρο

09:00 - 09:30: Προσέλευση - Εγγραφές
09:30 - 10:00: Παρουσίαση E-Portal
    Κώστας Κύρκος, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
10:00 - 10:30: Αποτύπωση καινοτομίας στην Ήπειρο
    Ιωάννης Μπακούρος, Καθηγητής Παν/μίου Δ.Μακεδονίας
10:30 - 11:00: Οδηγός καινοτόμων επενδυτικών ευκαιριών στην Ήπειρο
    Αλέξανδρος Νιώρας, Logotech Α.Ε.
11:00 - 11:30: Παρουσιάσεις Επιχειρηματικών Σχεδίων
   
11:30 - 12:00: Διάλειμμα - Καφέ
   
12:00 - 12:30: Διαγωνισμός & Βράβευση Επιχειρηματικών Σχεδίων - Ιδεών
12:30 - 12:45: Επίσημο κλείσιμο της εβδομάδας καινοτομίας
12:45 - 13:30: Επιτροπή παρακολούθησης
   
14:15 - 16:00: Γεύμα
   

ΤΕΛΟΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ


Χορηγοί

Επικοινωνίας


Βράβευσης Επιχ/κών Σχεδίων

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ "ΣΤΟΧΟΣ"

Εκδήλωσης

INVECOM

 
© BIC of Epirus - Apostolis Foukis